Rekrutacja trwa, kliknij i sprawdź!
C:\>Dla kogo?
Nasz nowy kierunek jest skierowany do osób zainteresowanych kluczowymi wyzwaniami cywilizacyjnymi, takimi jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenie powietrza.
Idealny dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących najnowsze technologie AI w badaniach atmosfery i ochronie środowiska.
C:\>Co jest unikalnego w tym kierunku?
Program studiów w innowacyjny sposób łączy wiedzę o klimacie i ochronie atmosfery z dynamicznie rozwijającą się dziedziną sztucznej inteligencji.
Uczymy:
- praktycznych zastosowań AI do analizy dużych zbiorów danych środowiskowych,
- modelowania procesów atmosferycznych,
- oraz monitorowania jakości powietrza.
To pierwszy tego typu kierunek w Polsce, tak mocno integrujący klasyczne nauki o atmosferze z nowoczesnymi technologiami analitycznymi!
Wykorzystujemy najnowszą aparaturę pomiarową używając m.in. infrastruktury międzynarodowej sieci pomiarowej Actris, do której należy nasze Obserwatorium.
C:\>Czego się nauczę?
- Zrozumienia przyczyn i skutków zmiany klimatu oraz ich wpływu na środowisko, jakość życia człowieka oraz gospodarkę,
- analizy danych atmosferycznych i klimatycznych przy użyciu nowoczesnych metod statystycznych, narzędzi AI (np. uczenie maszynowe) oraz języków programowania takich jak R czy Python,
- modelowania parametrów meteorologicznych i jakości powietrza z zastosowaniem różnych modeli,
- monitorowania jakości powietrza oraz interpretacji wyników badań pomiarowych z wykorzystaniem dronów, klasycznych stacji pomiarowych, czujników niskokosztowych oraz unikalnej infrastruktury pomiarowej (m.in. lidar, spektrometry cząstek, fotometry, pyłomierze i automatyczne detektory bioalergenów),
- tworzenia modeli prognostycznych dotyczących pogody, jakości powietrza oraz scenariuszy zmian klimatycznych,
- zastosowania Systemów Informacji Geograficznej (GIS) w ochronie atmosfery i badaniach klimatu.
C:\>Co mogę robić po studiach?
Absolwenci kierunku znajdą pracę w:
- firmach synoptycznych i biurach meteorologicznych,
- instytucjach ochrony środowiska i monitoringu atmosfery,
- firmach zajmujących się technologiami środowiskowymi, monitoringiem środowiska oraz wykorzystujących AI w analizie danych i budowie urządzeń pomiarowych,
- administracji publicznej odpowiedzialnej za planowanie przestrzenne, zarządzanie ryzykiem środowiskowym i politykę klimatyczną,
- sektorze energetyki odnawialnej,
- firmach konsultingowych z zakresu ochrony środowiska,
- jednostkach badawczo-rozwojowych oraz organizacjach międzynarodowych skupionych na działaniach adaptacyjnych i mitygacyjnych wobec zmian klimatu oraz ochrony jakości powietrza.
Studia te przygotowują również do dalszej kariery naukowej w ramach studiów doktoranckich lub pracy w projektach badawczych o międzynarodowym zasięgu.
C:\>Praktyki, ćwiczenia terenowe…
Studenci mają także okazję odbyć praktykę dyplomową, dzięki której pogłębią oraz zweryfikują swoją wiedzę i umiejętności z zakresu nauk o atmosferze, bezpośrednio na rynku pracy.
Jest to doskonała szansa na zdobycie doświadczenia wśród potencjalnych przyszłych pracodawców. Instytucje, z którymi współpracujemy, to m.in.: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Dział Służby Obserwacyjno-Pomiarowej IMGW-PIB, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN.
Ważnym elementem naszej specjalności są ćwiczenia terenowe. Pozwalają studentom lepiej zrozumieć zjawiska obserwowane w atmosferze oraz poznać ograniczenia modeli prognostycznych.
Ćwiczenia zimowe obejmują szkolenie lawinowe oraz zapoznanie się z zasadami prowadzenia badań pokrywy śnieżnej. Ćwiczenia letnie to okazja do poznania praktycznej strony organizacji pomiarów w terenie oraz interpretacji wyników pomiarów.